Jen musíte své výlety upravit tak, aby tomuto ročnímu období odpovídaly. Pak si pobyt venku užijete a vytěžíte z něj všechny výhody, které nabízí. Třeba v Orlických horách, kam vás dnes během malé návštěvy zavedu.
Orličky, jak se Orlickým horám často přezdívá, se během letní sezóny divokého roku 2020 staly hitem mezi českými cestovateli. Hory jsou snadno dostupné autem jak z Moravy, tak z Čech, jejich vrcholy nejsou na zdolání náročné a panuje v nich nezaměnitelná atmosféra bývalých Sudet. Ideální místo, kam vyrazit! Pokud jste podobné myšlenky měly už pár měsíců zpátky a do Orliček skutečně vyrazili, nejspíš jste zjistili, že stejný nápad mělo spoustu dalších lidí. Oficiální stránky jedné z nejznámějších vesnic, Neratova, dokonce uvádějí, že jeho ulicemi během letních měsíců prošlo více než 18 000 návštěvníků. Uf, lehká noční můra pro každého horala, který si kopce rád vychutnává o samotě. A právě proto se vypravíme do Orlických hor až teď, na podzim.
Ano, pojedeme do Neratova. Ano, navštívíme slavný Kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož fotky na sociálních sítích trhají rekordy v počtech zobrazení i lajků. Vydáme se ale i do hor, kde si užijeme výhledy na českou i polskou stranu, pokud nám bude počasí přát. Jestli nám bude přát i vláda, dáme si kávu nebo jídlo v místní restauraci přímo v srdci obce, jejíž návštěvou podpoříme Sdružení Neratov pečující o lidi s postižením. Můj mini-itinerář je vhodný na jednodenní návštěvu, osobně vám ale doporučuju si sudetskou atmosféru užít déle. Prodloužený víkend zní jako skvělý nápad! Výlet je také vhodný pro děti a méně trénované horaly. Já se na něj vypravila s mamkou, která jeho nízkou náročnost ocenila.
Z postele vstaneme brzy. Dny jsou během podzimu krátké, proto chceme využít veškerého světla, které dostaneme. I cestu do Orliček proto zvládneme za tmy. Časné vstávání navíc zajistí, že si Kostel Nanebevzetí Panny Marie užijeme s co nejmenším vyrušováním dalších návštěvníků. Zrekonstruovaný barokní kostel se nezavírá, proto do něj můžeme zavítat kdykoli se vám zachce. Projdeme ho odspodu nahoru a necháme se strhnout geniem loci, které je místu vlastní. Pokud nás známá zastávka poutníků dostane, nezapomeneme zavítat také do meditační místnosti. A také si o tomto magickém místu přečteme více o jeho historii, třeba tady.
Pak nás čeká výprava do kopečků. Vydáme se na Anenský vrch, který nás dostane do výšky 991 metrů nad moře. Jako horalové, kteří se nebojí výšek, ale máte šanci dostat se i výše, a to zdoláním sedmnáctimetrové dřevěné rozhledny, která na kopci stojí, a která vám nabídne výhled do krajiny z jinak zalesněného (tedy výhled nenabízejícího) vrcholu. Na své si přijdou také milovníci historie, kteří na hoře objeví dva pěchotní sruby československého opevnění R-S 84 Arnošta a R-S 85 Annu, které byly postaveny v roce 1937.
Je samozřejmě na nás, jakou cestou se na Anenský vrch vydáme. Doporučuju ale otevřít mapy.cz a být trochu kreativní. Každý horal dokáže z dostupných značených i neznačených tras vyčarovat hezký okruh odpovídající jeho náladě i schopnostem. Můžeme se vydat například z centra Neratova k vrcholu po žluté, tedy oficiální Hřebenovce, ze které jsme později uhneme na neznačenou cestu. Tato trasa nabízí krásné výhledy na vesnici, a nepotkáme téměř nikoho. Cestu zpátky vezmeme po červené a modré, tedy po značně vytíženější trase, která je vhodná i pro cyklodobrodruhy. V Neratově se pak jen odměníme legendárním smažákem s tatarkou a vydáme se zpátky domů.
Cestou se zastavíme u Kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, který svým nezrekonstruovaným zevnějškem dokonale sedí do temné sudetské krajiny. Kolem kostela vedou turistické trasy, takže pokud nám zbývá síla a chuť, můžeme prozkoumat i jeho okolí. Jakmile naskočíme zpátky do auta, dostaneme se zanedlouho k Zemské bráně. Balvanité řečiště Divoké Orlice nás uhrane, a pokud jsme poslechli rády zkušenějších a do Orliček se vydáváme na více dní, můžeme přírodní rezervaci prochodit důkladněji.
Finální pivo, které následuje po každém povedeném výletě, a které si koupíme v rodinném pivovaru v Neratově, ale vychutnáme si ho až doma. Obě výlet hodnotíme velmi pozitivně a těšíme se, až do Orliček vyrazíme znovu. Třeba na kole. A jak výlet hodnotíte vy? Dejte nám vědět!
Sepsala Jana