Jak vybrat vařič na vícedenní turistiku
Bez pořádného vařiče se neobejde žádný cestovatel ani outdoorový nadšenec. Možná ale nevíte, že různé typy vařičů se hodí pro
„Teď bych si potřeboval posvítit, ale nemám sebou svítilnu. Posvítíš mi? Rád bych, ale mám plný ruce.“ S těmito i dalšími překážkami se při výletech, nocování, či pouhé procházce za tmy setkal už asi každý z nás. Vyřešit tyto problémy by ti v mnoha ohledech mohlo pomoci použití čelovky. V následujících řádcích si proto osvětlíme, proč by čelovka měla být součástí tvé výbavy, nedílným parťákem tvých nočních dobrodružstvích a na co se při jejím výběru zaměřit.
První věcí, kterou si člověk musí ujasnit je, zdali čelovku vůbec využije nebo si vystačí s ruční svítilnou?
V současnosti se těší čelovky velké oblibě, protože mnoho z nás objevilo jejich všestranné využití. Hodí se například na trailový běh, vysokohorskou turistiku i další aktivity, kdy by ruční svítilna nebo pouhé posvícení si mobilem opravdu neobstálo.
Ruční svítilna by ti posloužila pouze ve chvíli, kdy by bylo potřeba prohledat vzdálené okolí. Ve většině případů si ale potřebuješ vidět pod nohy, či ruce a k tomu je čelovka více než vhodná.
Výhodou jsou určitě i nižší pořizovací náklady, a pokud máš dvě, klidně ji můžeš zapůjčit jako záložní světlo tvému kolegovi.
Nízká hmotnost, daleký dosvit, vyšší svítivost, to vše je na úkor něčeho. Proto dobře zvaž, který z parametrů čelovky je pro tebe a tvou aktivitu nejpodstatnější.
Na práci do dílny, na turistiku nebo třeba trailový běh? Naprosto odlišné využití čelovky ti dává možnost vybrat si čelovku podle parametrů, jako jsou například svítivost, výdrž a hmotnost, které budou pro tvoji aktivitu nejvhodnější.
Budeš chtít využívat čelovku doma, při pobytu v přírodě nebo třeba během cannioningu (slaňování skal a vodopádů)? Při výběru nezapomeň zvážit podmínky, za jakých budeš čelovku nejčastěji používat, aby sis mohl vyjasnit, jestli bude potřeba vyšší svítivost, delší výdrž nebo i třeba ochrana proti vlhkosti.
Čelovky v dnešní době seženeš od pár desítek korun po několik tisíc. Rozhodně stojí za to si ujasnit kolik do čelovky chceš investovat. To by mělo být částečně závislé na tom, na co budeš chtít čelovku používat, protože na použití doma ti bude profesionální horolezecká čelovka k ničemu úplně stejně, jako čelovka z tržnice při výstupu na Mont Blanc.
Jednou za rok na pár minut, či několikrát do měsíce a na delší dobu? Díky ujasnění těchto neznámých určitě zvaž výdrž čelovky, stejně jako možný zdroj jejího napájení. Tedy jestli postačí baterie nebo bude lepší pořídit čelovku dobíjecí.
Asi nejčastějším způsobem, jak je možné čelovku na hlavu uchytit, jsou podélné gumové popruhy kolem hlavy. U těžších modelů jsou čelovky vybaveny dalším popruhem přes hlavu pro lepší fixaci. Tyto popruhy jsou vhodné i do mnoha typů helem, které jsou vybaveny systémem pro fixaci těchto gumových pásků a ty se tak o čelovku po celou dobu vašeho dobrodružství nemusíš bát.
Některé typy čelovek jsou vybaveny magnetem pro uchycení, což dává nový prostor a možnosti jejich uchycení
Pokud jedeš například na kole, můžeš využít čelovku klasicky s popruhy na hlavě nebo musíš spoléhat na specializované příslušenství, které některé značky začínají také zavádět.
Ve své podstatě nám nejlépe poslouží rozdělení čelovek podle základních parametrů, kterými jsou:
Tento parametr v podstatě udává světelný výkon čelovky a říká ti, jak moc bude tvoje čelovka svítit, kdy udávanou jednotkou je lumen(lm). Zjednodušeně řečeno u čelovek platí, že čím vyšší je udaná hodnota světelného toku, tím více světla čelovka poskytne. Dále zpravidla platí, že čím vyšší světelný tok čelovka poskytuje, tím kratší je její výdrž. Tento parametr je občas chybně označován za svítivost, na to si dej pozor.
Dalším z důležitých parametrů je dosvit a ten vyjadřuje, jak daleko si s čelovkou dokážeme posvítit. Jednotkou dosvitu jsou metry. Obecně přitom platí, že čím vyšší je hodnota světelného toku, tím vyšší je i samotný dosvit, avšak toto je na úkor výdrže čelovky. Vždy se tedy pokus najít určitý a vyvážený kompromis.
Neboli doba svícení je jedním z nejdůležitějších parametrů, na které je potřeba se zaměřit, protože pro většinu outdoorových aktivit je výdrž svícení naprosto zásadní např. u běhu, cyklistice, horolezectví atd.
Tato hodnota bývá občas dost matoucí a je dobré se zaměřit na dodatečné informace o výdrži, protože někteří výrobci udávají dobu svícení při minimální výkonu. Namísto toho někteří udávají výdrž čelovky při maximálním výkonu, či po dobu, než dojde k poklesu světelného toku pod určitou hranici.
Platí ale, že čím vyšší výdrž, tím je obvykle čelovka dražší, kdy poskytuje menší světelný tok, laicky řečeno, poskytuje méně světla.
S tímto údajem se obvykle nesetkáš, protože nebývá u čelovek obvykle uváděn. Jednoduše řečeno jde o údaj prostorové hustoty světla ve světelném tunelu, kdy v sobě zahrnuje světelný tok i dosvit. Jednotkou této hodnoty je Kandela.
Čelovka by měla být tvým jistým parťákem a v nutných situacích by tě měla podržet, a proto by tě měla zajímat její odolnost vůči vodě a vniknutí prachových částeček.
Tato odolnost se označuje zkratkou IP (Ingress Protection – tzv. stupněm krytí). Při výběru rozhodně koukejte po IPx4 (odolné proti stříkající vodě) a vyšším, vzhledem k náročnějším podmínkám na tvých dobrodružstvích.
I toto je jeden z nezanedbatelných parametrů.
Svítivost a zejména výdrž jsou závislé na typu napájení. Nejčastějšími zdroji jsou:
Tužkové a mikrotužkové baterie patří mezi nejpoužívanější typ napájení čelovek. Zakomponovány mohou být na dva způsoby. Zaprvé mohou být zakomponovány v čelovce nebo jsou zadruhé uloženy na opačné straně, tedy hlavové pásce.
Skvělé na tom je, že baterie můžeš nakoupit do zásoby a vypadává ti tedy starost o nabíjení akumulátoru. Pokud je navíc máš uloženy v batohu a nepoužíváš je, neztrácí samy od sebe nic ze své kapacity.
Dobíjecí integrovaný akumulátor je nejvhodnějším řešením pro náročné a extrémní outdoorové aktivity, či sporty. Nabíjení dobíjecího akumulátoru pak může probíhat přes USB port, či klasicky, zapojením do elektrické sítě.
Na našem blogu se ještě dozvíš:
Bez pořádného vařiče se neobejde žádný cestovatel ani outdoorový nadšenec. Možná ale nevíte, že různé typy vařičů se hodí pro Karimatka spolu se spacákem určuje, jak dobře se na cestách vyspíte. Je důležitou izolační vrstvou, která vás ochrání před Turistické hole vás podrží při túře v horách, pomohou zdolat kopce s těžším batohem nebo podpoří stabilitu prarodičů při
Jak vybrat vařič na vícedenní turistiku
Jak vyberete karimatku do stanu i na vícedenní trek pod širákem
Vyberte pohodlné a pevné trekové hole vhodné k lyžím i na túry
Zdroj fotografií: HUSKY