Sbalte si batoh správně a ulevte zádům
Vyrazte na trek nebo krátkou dovolenou se správně sbaleným batohem na zádech. Máme pro vás pár tipů, díky kterým si do batohu
Jestli oblékáte na zimní lyžovačku stejné termotriko jako na letní vyjížďky na kole, možná nevyužíváte potenciál funkčního prádla naplno. V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi termoprádlem a funkčním oblečením, k jakým aktivitám se hodí a na co si dát při výběru pozor.
Funkční oblečení volíme nejen s ohledem na vnější podmínky, ale také v závislosti na aktivitě.
Dlouhé výšlapy náročným terénem, cyklo výlety, ale i zimní lyžování se neobejdou bez propocení všech spodních vrstev oblečení. Mokré prádlo zabraňuje správné cirkulaci vzduchu po pokožce a vlhká látka odebírá z těla teplo. Po čase nám proto začne být v obyčejném zpoceném tričku zima.
Přesně tomuto jevu zabraňují funkční materiály. Jsou navrženy tak, aby co nejrychleji odvedly tělesnou vlhkost od pokožky do dalších vrstev oblečení, nebo ho rovnou odpařily do okolního prostředí. A to aniž by samotný funkční materiál na kůži navlhnul. Díky tomu zůstane tělo v pohodlí i teple po celou dobu náročné aktivity.
V obchodech najdeme obě pojmenování u takřka stejných produktů. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Téměř žádný. Oba pojmy popisují tutéž vlastnost, jenom z jiného úhlu pohledu. Slovo „funkční“ popisuje právě zmíněnou schopnost odvodu potu od těla. Pojem termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple, a to právě díky odvodu přebytečné vlhkosti.
Ve zkratce se tak dá říct, že u termoprádla je často kladen větší důraz na jeho tepelné vlastnosti. Více si vysvětlíme níže v části Materiály funkčního oblečení. Při výběru tedy dbejte spíše na materiál a gramáž než na slovíčkaření v názvu.
Plést se mohou i pojmy jako „funkční prádlo“ a „funkční oblečení“. Označení „prádlo“ se používá vždy pro spodní vrstvu pod oblečením, která má přímý kontakt s pokožkou. Jako funkční oblečení už můžeme označit další funkční vrstvy nad ní.
Kvalitní funkční prádlo:
Funkční prádlo má navíc:
Aby odvádění potu od pokožky probíhalo správně, je třeba dát vlhkosti možnost proniknout do dalších vrstev oblečení a následně pryč do ovzduší. Pokud na tři vrstvy funkčního oblečení navléknete neprodyšnou bundu, nedáte vlhkosti možnost uniknout a funkční prádlo ztrácí smysl. S výběrem vrchní vrstvy radíme v samostatném článku: Jak vybrat bundu.
Přečtěte si, jak správně vrstvit oblečení, aby vám už nikdy nebyla zima. >>
„Kontrolujte cedulku, která uvádí, z čeho je prádlo vyrobené. Nekupujte ho pouze podle designu, ale podle kvalitního materiálu. Mělo by být vždy z funkčního materiálu a nikoliv celé z bavlny. Ta totiž vlhkost vstřebá do sebe a poměrně dlouho pak trvá, než materiál uschne. Při několikadenním použití si tak koledujete o nepříjemné zdravotní komplikace,“ radí náš cestovatel Luboš Kováč.
Jaký materiál vybrat? To závisí jak na ročním období, tak i vaší aktivitě. Materiály volte i s ohledem na to, zda po sportovním výkonu hodíte propocené tričko rovnou do pračky, nebo plánujete jeho opakované použití, třeba při několikadenním treku.
Syntetické materiály na bázi ropy oceníte zejména při velmi potivých sportech a aktivitách. Jejich naprosto minimální nasákavost vám pomůže zejména tehdy, když potřebujete, aby bylo prádlo rychle suché.
Nejčastější funkční materiál jsou polyesterová vlákna (PES). Polyester s vlhkostí od pokožky odvádí i teplo, takže je vhodnější do teplejšího počasí, kdy příjemně chladí. Polyesterové vlákno bývá často v kombinaci s jiným materiálem s rozdílnou funkcí. Vlákna z polyesteru odvádí pot pryč od pokožky, zatímco příměsi (například elastan, merino) se postarají o pružnost nebo větší hřejivost. Oblečení z polyesteru využijete u většiny letních a halových sportů. Druhým nejčastějším syntetickým materiálem je polypropylen (PP). Ten je oproti polyesteru lehčí i pevnější. Zároveň oceníte jeho vysokou odolnost proti plísním i bakteriím. Nulová nasákavost polypropylenu pak napomáhá velmi rychlému sušení. Oproti polyesteru nastavte na pračce nižší teplotu (40 až 60 °C). Oblečení z polypropylenu se snadno zmačká, proto se z něj vyrábí například ponožky či nátělníky, kde pomačkání nevadí. Nejčastěji se vyskytuje ve formě nylonu a silonu. Je ze všech syntetických materiálů nejpevnější a proto je oblečení z něj odolné proti roztrhnutí i častému praní. Využívá se tak pro zpevnění namáhaných míst. Navíc se nemačká a rychle schne. Obvykle polyamid naleznete v oblečení pro běh, ale také v plavkách a spodním prádlePOLYESTER
POLYPROPYLEN
POLYAMID
Vlna je velmi hřejivý organický materiál a vlněné oblečení je tedy vhodné do chladného počasí.
Mezi používané přírodní materiály patří vlna, merino vlna nebo třeba bambus. Všechny zmíněné materiály jsou velmi jemné a příjemné na nošení. Rovněž jsou ze své podstaty antibakteriální, takže dlouhodobě odolávají zápachu. Vlna i bambus jsou udržitelné materiály a jejich zpracování je šetrné k životnímu prostředí.
Merino vlna vyniká svojí vysokou hřejivostí, proto ji využijete pro všechny zimní aktivity. Její pozoruhodná tepelná izolace i vysoká nasákavost z ní dělá ideální materiál pro termoprádlo na méně potivé sporty, jako je turistika nebo lezení. Nevýhodou vlny je například její choulostivost na mechanické poškození. To ovšem řeší například příměs polyesteru. Rovněž je mnohem složitější vlnu správně prát. Rozdělení merino oblečení podle gramáže: (Hodnoty jsou uvedeny v g/m2 materiálu)MERINO VLNA
O všech výhodách i nevýhodách merina se dočtete v našem samostatném článku. >>
Elastan přidává materiálu potřebnou pružnost. Díky této příměsi se oblečení z polyesteru dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla, což je u funkčního prádla nezbytné. Zároveň u bavlněných triček zabraňuje vytahání, protože elastan velmi dobře drží svůj původní tvar. Směsí syntetického polyesteru s přírodními vlákny docílíme mnohem lepších mechanických vlastností i odolnosti materiálu. Bavlněné tričko s příměsí PES mnohem lépe drží tvar, nemačká se a rychle schne. Kombinace s merinem pak výrazně prodlužuje jeho životnost. Lyocell je velmi jemné přírodní vlákno z celulózy. Stejně jako merino je nemačkavé, prodyšné a velmi savé. Na pokožce v horkých dnech zanechává chladivý efekt. Oproti jiným přírodním materiálům vyniká vysokou pevností, takže výrazně zlepšuje odolnost merino vlny. Tato kombinace je navíc 100% biologicky rozložitelná.PŘÍMĚS ELASTANU
PŘÍMĚS POLYESTERU
TENCEL (LYOCELL)
Správná volba funkčního oblečení může být klíčová pro vaše pohodlí i sportovní výkon. Nepodceňte ani výběr kvalitní outdoorové obuvi a dalších kousků oblečení. V HUSKY vás na každou cestu vybavíme od hlavy až k patě.
Na našem blogu se ještě dozvíte:
Vyrazte na trek nebo krátkou dovolenou se správně sbaleným batohem na zádech. Máme pro vás pár tipů, díky kterým si do batohu V zimě jsme oslabenější a snadněji podléháme nachlazením a únavě. Abyste věděli, jak posílit imunitu, kondici a co je vhodné v Praní s poloprázdným bubnem, běžnými pracími prostředky a vyšší teplotou není ekologické, šetrné k přírodě ani k pokožce. Navíc
Sbalte si batoh správně a ulevte zádům
Pečujte o své tělo v zimě: sportujte, dobře spěte a posilujte imunitu
Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení
Zdroj fotografií: HUSKY CZ